ZAPISNIK S ODRŽANOG SASTANKA PREDSTAVNIKA SINDIKATA, SEKTORA ZA NAPLATU CESTARINE I SAMOSTALNOG ODJELA FINANCIJA
Tema sastanka: rad i naknada za državni blagdan i zakonom utvrđene neradne dane
Sastanak je održan 5. prosinca 2014. godine
Zagreb 05. prosinac 2014.
Sastanak je počeo u 9:00, 05.prosinca 2014 godine.
Nakon rasprave od strane sudionika usvojena su 3 prijedloga, koja će sindikati predstaviti svojem članstvu te jedan zajednički prijedlog predstaviti pregovaračkom timu društva kao prijedlog izmjene Kolektivnog ugovora. Razgovaralo se i o drugim problemima vezano za rad i naknadu za državni blagdan i zakonom utvrđene neradne dane.
I. Prijedlozi rada i naknade za državni blagdan i zakonom utvrđene neradne dane.
a) Ostaje po kolektivnom ugovoru, kada radnik radi na državni blagdan ima naknadu 150% više od redovnog rada i ne evidentira mu se zasebno naknada za državni blagdan. Kada je radnik slobodan iz smjene evidentira mu se 8 sati naknade za državni blagdan.
Ovo generira manjak sati u pojedinim mjesecima, koje radnici moraju odraditi kroz neke od slijedećih mjeseci, međutim analizom je utvrđeno da oni kroz godinu ostvare puni fond sati (ove godine 2088) te da nisu zakinuti na razini godine. Financijski učinci za radnika su veći u odnosu na prijašnji kolektivni ugovor. Što znači napr. ako radnik radi na državni blagdan plaća mu se 150% više od redovnog rada, ne evidentira mu se naknada za DB međutim fond sati je zadan s blagdanom na razini mjeseca te on mora faktički odraditi fond sati. ( taj mjesec ili neki slijedeći). Kada je slobodan iz smjene evidentira mu se 8 sati naknade za DB.
b) Prijedlog je da svaki mjesec ima isti broj sati ( 2088 godišnji fond : 12 mjeseci = 174 mjesečno). Na ovaj način bi svaki radnik u istom mjesecu imao istu osnovnu plaću, plaća bi se uvećala za rad i naknadu za državni blagdan i zakonom utvrđene neradne dane, te ostale dodatke na plaću. Međutim to znači da kada je radnik slobodan iz smjene tj. kada padaju dani njegovog tjednog odmora, a praznik pada u taj dan on ne bi imao naknadu za državni blagdan tj. ne bi mu se evidentiralo 8 sati blagdana. Ovo se odnosi na sve radnike u smjeni i dovelo bi do suspenzije čl. 73. kolektivnog ugovora zbog čega smo se odrekli osnovice od 1%.
Što bi značilo napr. ako radnik radi na državni blagdan evidentira mu se 8 sati rada na DB što je plaćeno 150% više od redovnog rada, ne evidentira mu se naknada za DB, kada ne radi na DB ne evidentira mu se ništa.
c) Prijedlog je da se naknada iz čl.69 KU smanji s 150 % više od redovnog rada na 50% više od redovnog rada s tim da se radniku evidentira naknada za državni blagdan. Što bi značilo napr. ako radnik radi na DB evidentira mu se 8 sati rada koji je plaćen 50% više i 8 sati naknade za DB. Kada je radnik slobodan iz smjene evidentira mu se 8 sati naknade DB.
II. Prijedlozi evidencije odsustva radnika u smjenskom radu.
Evidentan je problem nastanka minusa sati kada radnik koristi neko od plaćenih odsustava u toku vikenda a po rasporedu je bio dužan raditi. Napr. radnik je raspoređen da radi srijedu, četvrtak, petak, subotu, nedjelju, ponedjeljak i utorak, u subotu se razboli i otvara bolovanje, kako ne postoji mogućnost evidencije bolovanja na dane vikenda on ulazi 16 sati u minus zbog toga što je njegov fond sati zadan rasporedom rada na taj način on mora kroz godinu odraditi tih 16 sati više da bi imao fond sati na kraju iako je po osnovi bolovanja on imao opravdanje za odsustvo s posla i naknadu za te sate. Isto se dešava s plaćenim dopustima na koje ima pravo. Naime ovo se dešava zbog toga što HZZO ne uvažava doznake za vikend bez evidencije smjena svakog radnika ( Informacije od šefice grupe za obračun plaća). Potrebna je intervencija u sustav za obračun plaća kako bi se ovo izbjeglo i kako radnici ne bi bili oštećivani.
III. Rad u noćnoj smjeni za rad i naknadu za državni blagdan i zakonom utvrđene neradne dane.
Kada radnik radi u noćnoj smjeni te počinje rad na državni blagdan ili ga završava takav rad se evidentira samo kao rad na DB. Napr. radnik počinje radit u 22.00 na državni blagdan njemu se evidentira samo 2 sata DB i ništa više. Na taj način je radnik zakinut u odnosu na ostale radnike jer nema naknadu za DB a od rada na DB dobije samo 2 sata. Isto se dešava za sve radnike koji rade u smjenskom radu. Po sadašnjem načinu obračuna plaća potrebno je napraviti intervenciju u postojeći sustav obračuna plaće te napravit mogućnost evidencije rada na DB i naknade za DB, Napr, ako radnik radi u noćnoj smjeni na dan blagdana od 22.00 sata potrebno je evidentirati 2 sata rada na DB i 6 sati naknade za DB
Zapisnik sastavio
Nazočni :
Poslodavac: Mario Juzvišen, Alen Kruhak, Jasmina Hudoletnjak,