"Ima nekih pozitivnih elemenata koji daju nadu da će se sitacija dodatno popraviti do kraja godine i taj rast prenijeti u 2015. godinu. Međutim mi za ovu godinu procjenjujemo ipak nastavak recesijskih kretanja iako puno manjih nego prethodnih godina", rekla je Madžarević Šujster.

Iz Svjetske banke za iduću godinu predviđaju nam rast od najmanje 1 posto.

U danas objavljenom izvješću Svjetske banke, procjenjuje se da će se gospodarski rast u zemljama Srednje i istočne Europe (EU11) udvostručiti u 2014. godini, te nastaviti jačati 2015.

Iznimka je jedino Hrvatska, za koju se u 2014. očekuje pad BDP-a od 0,5 posto, dok se sljedeće godine očekuje blagi rast od 1,2 posto. Prosječni rast ove godine u promatranih jedanaest zemalja trebao bi biti 2,6 posto, dok će 2015. on iznositi 3 posto.

Osim što je Hrvatska već šestu godinu u recesiji, prognoze pokazuju da nas očekuje zaostajanje u odnosu na promatranu regiju.

Prema izvješću, rast izvoza, potaknut rastućom potražnjom iz ostatka Europske unije, koji je inicijalno poticao rast gospodarstava, postepeno nadopunjuje i domaća potražnja, što se posebno očituje u Rumunjskoj, Slovačkoj i Poljskoj.

Najbrži rast prognozira se za Estoniju, Latviju i Litvu.

Gospodarski oporavak zemalja regije počeo se odražavati i na otvaranje radnih mjesta, te je zapošljavanje počelo rasti u drugoj polovici prošle godine.

Zaposlenost je najviše porasla u Mađarskoj i Poljskoj. Kao problem, ističe se visoka nezaposlenost mladih, koja je u Hrvatskoj među najvišima u Europi, a u zemljama sa takvim problemom javlja se i tendencija pada populacije.

Postojanje velikog broja neaktivnih mladih ljudi predstavlja rizik stvaranja "izgubljene generacije".

Hrvatska za sada nije iskoristila svoje članstvo u Europskoj uniji.

No, u izvješću se analizira 10. godišnjica ulaska u Uniju zemalja Srednje i istočne Europe, koje su, kako se navodi, zabilježile rapidan ekonomski napredak, usprkos svjetskoj financijskoj krizi.

Integracija u Europu, zemljama je donijela pozitivne efekte na financijskim tržištima i međunarodnoj trgovini. Osim toga, u tim je zemljama došlo do značajnog napretka u funkcioniranju institucija.
 
 
Preuzeto s: nhs.hr