ZAGREB - Mogli ste raditi po zakonu. Umjesto toga vi ste, kao jedan od čelnika državne tvrtke, pune četiri godine zlorabili povjerenje koje vam je u poslovanju dano. Šteta što je prouzročena tvrtki vašim postupcima doprinijela je stanju u kojem se Hrvatske autoceste danas nalaze. Ova kazna vama poruka je i svima ostalima, da hrvatko sudstvo takve postupke neće tolerirati.

Rekla je to sutkinja Jasna Galešić osuđujući Josipa Sapunara, bivšeg člana uprave HAC-a na dvije i pol godine zatvora zbog izvlačenja novca iz te tvrtke preko poslovanja s "Fimi mediom". Sapunar će morati vratiti i gotovo 7,8 milijuna kuna izvučenih na taj način od kraja 2005. do sredine 2009. godine iz HAC-a na izričite zahtjeve Mladena Barišića, tadašnjeg rizničara HDZ-a, kao i Ive Sanadera, koji je bio na čelu te stranke i na čelu Vlade. Brojni promotivni ugovori sklapani su "Fimi mediom", Marijo Crnjak i Jurica Prskalo, koji su tada bili predsjednici uprave HAC-a, potpisivali su troškovnike u kojima je cijenu definirala Nevenka Jurak. Kako je utvrđeno tijekom ovog procesa svi računi bili su "prenapuhani", pa je HAC svoju promociju - kampanju za ENC i otvorenja pojedinih dionica autocesta - plaćao i 60-ak posto skuplje. Stvarni trošak Nevenka Jurak platila je svojim kooperantima, dok je ostatak otišao u "crne fondove" HDZ-a.
Sapunar doduše neće morati svih dvije i pol godine provesti iza rešetaka, jer je sudsko vijeće zaključilo kako je dovoljno da u zatvoru bude 15 mjeseci. Ostalih 15 mjeseci pretvoreno je u uvjetnu osudu uz rok kušnje od četiri godine. Takva je presuda donijeta iako je USKOK tražio da se Sapunara kazni uvjetno. Sutkinja Galešić objasnila je kako to nije bilo prihvatljivo s obzirom na visinu štete, ali i upornost u kršenju zakona na najvišoj gospodarskoj razini u državi.

Sapunar je pred sam kraj ovog procesa priznao vlastitu krivnju, zbog čega nije kažnjen strože, a postupak protiv Crnjaka i Prskala je razdvojen. Iako se pravdao da je bio pod pritiskom vrha izvršne vlasti i uplašen za vlastitu egzistenciju Sapunaru to nije prihvaćeno kao olakotna okolnost.

- Sve ste radili s ciljem osobnog probitka, poručila mu je na kraju sutkinja čije vijeće nije prihvatilo cijeli imovinsko-pravni zahtjev HAC-a, pa će tako dio štete, a radi se o iznosu PDV-a na plaćene usluge, ta tvrtka morati tražiti u posebnoj parnici.
 
 
Izvor: Novi list
Autor: Ana Raić Knežević
Foto: R. Suvar / CROPIX
Objavljeno: 16. 7. 2014.